רוצים את הדומיין? פנו אלינו לפרטים נוספים [email protected]

חינוך והוראה

לימודי חינוך

למרות שהשכר של העוסקים בחינוך בהחלט אינו ניצב במעלה סולם השכר במשק, צעירים רבים מגלים התעניינות רבה בתחום. מדוע? קיימות שתי סיבות מרכזיות. ראשית, לימודי חינוך הוא תחום לימוד הנושא לצדו ערך אידיאולוגי שאין לזלזל בו. פנייה ללימודי חינוך והוראה נתפסת בעיני רבים כסוג של שליחות ומבטאת את שאיפתם לקחת חלק בשיפור במצב החינוך הישראלי ובעיצוב פני החברה הישראלית. שנית, פרט לאתגר עצום זה, תחום לימודי החינוך וההוראה הוא תחום מגוון ועשיר מבחינת התוכן והעניין שהוא מציע.

במסגרת לימודי חינוך קיימות אפשריות ומסלולים רבים שניתן לשלב אותם בדרכים שונות שיכולות להוביל את הסטודנט בכיוונים שונים ומרתקים.

בניגוד לתחומים אחרים בהם רוב הסטודנטים צועדים לאורך מסלול זהה במהלך לימודים לתואר ראשון, הסטודנט בלימודי חינוך בוחר מבין המסלולים הרבים בתחום התמחות הקרוב לליבו ובו הוא מתרכז במהלך לימודיו. באופן כללי בלימודי חינוך והוראה לומדים הסטודנטים כיצד לטפח ילדים בגילים שונים ולהוביל אותם לתוצאות והישגים. מכיוון שתחום זה מערב השפעה כה רבה על התפתחותם ועיצובם של ילדים, ובחלק מהמקרים מדובר בילדים המשתייכים לאוכלוסיות מיוחדות, לימודי חינוך דורשים הכשרה ממושכת ומקיפה וכוללים תוכניות לימוד אינטנסיביות הן מבחינת התיאוריה והן מבחינת הפרקטיקה.

תחום החינוך נחלק לשני תחומי לימוד עיקריים לימודי חינוך ולימודי הוראה. למעשה לרוב אין ביניהם הפרדה מוחלטת אך כדאי מאד להבין את ההבדל ביניהם:

לימודי חינוך הם בדרך כלל לקראת תואר אקדמי באוניברסיטה או במכללה. לימודי חינוך כוללים הדרכה על תיאוריות שונות בחינוך. מסלולי הלימוד השונים כוללים מבט על תיאוריות פסיכולוגיות וחברתיות, לומדים כיצד לפתח תוכניות לימוד, מהו חינוך מיוחד וכו'.

לימודי הוראה מעניקים לסטודנטים כלים המלמדים אותם כיצד ללמד בצורה יעילה על פי שיטות ותיאוריות שונות. בשל הביקוש למקצוע, מספר גדול של מוסדות אקדמיים ברחבי ישראל מציעות לימודים לקראת תואר בחינוך והוראה והשתלמויות שונות. חלק מהמכללות מתמחות בלימודי חינוך בלבד. לימודי חינוך והוראה במוסדות אקדמיים נמשכים כ- 4-3 שנים.

תואר ראשון בחינוך – ניתן ללמוד לקראת תואר בחינוך בשני מסלולים: BA בחינוך, לאלה הבחורים להתמקד בלימודי חינוך בלבד, או לחלופין, תואר B.Ed , תואר ראשון בחינוך המשלב לימודי הוראה, ובסופם של הלימודים רוכש התלמיד תעודת הוראה. חלק מהסטודנטים בוחרים ללמוד BA בלימודי חינוך ומשלימים את תעודת ההוראה בשלב מאוחר יותר.תואר שני בחינוך – אקדמאים בעלי תואר ראשון בחינוך יכולים להמשיך את לימודיהם לתואר שני במוסדות אקדמיים המציעים את האפשרות הזאת. בעלי תואר ראשון BA יוכלו להמשיך ללימודי MA, ובוגרי תואר ראשון B.Ed יכולים לרוב לבחור בין מסלול MA ומסלול M.Ed.

מה לומדים בלימודי חינוך?

סטודנטים לתואר בחינוך בוחרים את תחום ההתמחות שלהם. בתחילת הלימודים הסטודנטים צריכים לבצע שתי החלטות על פי נטיית ליבם: סוג הלימוד וההתמחות הרצויה. כך, צריכים התלמידים להחליט אם הם מעוניינים להתמקד בבתי ספר יסודיים או תיכוניים או אולי חינוך מיוחד . תחום ההתמחות כולל אף הוא אופציות מגוונות: הוראת שפות כמו אנגלית, ערבית או צרפתית, מתמטיקה, ותחומים רבים נוספים.

לימודי חינוך הם לימודים אינטנסיביים הכוללים לימודיים תיאורטיים עשירים: במסגרת תואר ראשון בחינוך תיחשפו לתיאוריות בסוציולוגיה, לתחומים מרתקים בפסיכולוגיה כמו פסיכולוגיה של ילדים, תלמדו כיצד מעודדים ילדים להישגים וכיצד מודדים אותם.

לימודי החינוך אינם נשארים במסגרת התיאורטית בלבד ומערבים גם פרקטיקה רחבת היקף הכוללת בין השאר הכנת מערכי שיעורים והתנסות בהעברת שיעורים.

לימודי הוראה

לימודי הוראה יכולים להיות משולבים בלימודי חינוך אך למעשה אינם קשורים בהם בהכרח. אקדמאים שרעשו תואר ראשון שאינו תואר בחינוך, כמו למשל תואר בביולוגיה ומעוניינים ללמד אותו בבתי ספר יכולים לעשות הסבה ללימודי הוראה שבסופה הם מקבלים תעודת הוראה המכשירה אותם ללימוד בבתי הספר. לימוד בבתי ספר בשיראל מותנה ברישיון מטעם משרד החינוך, רישיון המצריך תעודת הוראה.

השתלמויות בחינוך

פרט ללימודים לתואר בחינוך, מוסדות אקדמיים שונים מציעים סמינרים וקורסים למורים בתחילת או באמצע דרכם מתוך ההכרה שתחום החינוך הוא תחום דינמי המצריך התעדכנות מתמדת. בניגוד למגזר מורים פרטיים, השתלמויות כאלה נועדות לחזק את הכלים הלימודיים הנמצאים בידיו של המורה. השתלמויות בחינוך נועדות לעזור למורה להשתלב במערכת החינוך ולהביא לביטוי רב יתר של היכולות שלו. בהשתלמויות בחינוך ניתן לעבור הכשרות הכוללות ליווי של המורה, או כיצד להעשיר את חוויית הלימוד, לדוגמא על ידי שילוב אומנות בתחום ההוראה.

תואר שני ייעוץ חינוכי

לימודי מדעי ההתנהגות


מידע עדכני על לימודים:
בית ספר לאיפור – כל מה שצריך לדעת
השמה למקצועות הייטק – כיצד מתקבלים למקצועות בתחום
כל היתרונות בלימודי אונליין דרך המחשב
מידע לסטודנט על שוק ההון: הליך קבלת רישיון יועץ השקעות ומנהל תיקים
מורה פרטי או קורס לפסיכומטרי
איך להגיע מוכנים ללימודים גבוהים
למה מומלץ ללמוד קורס לינוקס בהאקריו?
לומדים עיצוב עירוני – משפיעים על נראות הערים
הכנה למבחני Gmat
לימודים ברוסיה
מורים פרטיים לפיסיקה
לימודים בחו"ל – יעדים אטרקטיביים
תנאי קבלה ללימודי חינוך
כתיבה – ניתן ללמוד או כישרון טבעי?
קורס פיתוח מקצועי – מה זה אומר?
לימודים בישראל
גראז'
ג'ינגל
בנקאות היברידית

למידע נוסף
לימודים
חברות השמה
חיפוש...
לימודים און ליין
 נפתח במטרה לסייע לכם להשיג את כל המידע הדרוש, לצורך קבלת החלטות חשובות בדבר עתידכם האקדמי, קורסים וסדנאות במגוון תחומים.