היכולת ללמוד ולהרחיב את האופקים הינה זכות גדולה. בעת שניתנת הבחירה ללמוד בתכנית הלימודים אשר תעניק דיפלומה או תואר, רבים תוהים מה עליהם ללמוד. אחת הדרכים המקלות את מלאכת בחירת תחום הלימודים, היא לבחור בתחום הקרוב ללבו של כל אחד. לצד אלו הבוחרים במקצועות הריאליים או בתכנית לימודים סטנדרטית באוניברסיטאות או במכללות, ישנם רבים הבוחרים בענפי האומנות על מנת להגשים את עצמם ולהפוך את חוויית הלימודים שלהם לבלתי נשכחת. אחד מהתחומים הנלמדים ביותר הנלמדים תחת סקטור זה הינם לימודי עיצוב עירוני.

עיצוב עירוני – על מה מדובר?

העיצוב העירוני הינו עיצוב הסביבה, העיר והמרחבים השיתופיים. כאשר מדובר על עיצוב שכזה, מדובר על מעצבים בעלי אחריות רבה, שכן הינם משפיעים באופן ישיר על נראות העיר ועל החוויה של התושבים מעירם. העיצוב העירוני הוא זה האמון על אופיין של הערים בארץ ובעולם, ורבים כיום מזהים ומגדירים ערים על סמך נראותן ואפקטים ויזואליים הייחודים לכל עיר באשר היא.

כאשר מדובר על עיצוב עירוני בישראל לדוגמא, ניתן להבחין בערים רבות בפסלים שונים הניצבים במרכז ומעניקים טון ויזואלי ייחודי. נוכל להבין מהו פיסול סביבתי כשנתבונן בפסלים של אישים חשובים בתרבות הישראלית כדוגמת הפסל של בן גוריון הניצב בשדה התעופה, ועד לאנדרטאות לחללי מערכות ישראל הניצבות גם הן בישראל בתפוצה רחבה.

מה לומדים בתכנית לימודים שכזו?

לימודי עיצוב עירוני הינם לימודים מעשירים וממלאים אשר שונים בתכליתם מתכניות הלימוד השונות המוכרות במוסודת ללימודים גבוהים. מאחר ומדובר על לימודי עיצוב, משולבות בתכנית הלימודים שעות רבות המושקעות ביישום ובפרקטיקה של הנלמד. בחלק הפרקטי, מתבקשים הסטודנטים להתנסות בעיצוב ותכנון של סוגיות אורבניות מגוונות. לצד לימודים אלו, מתבקשים הסטודנטים גם להעשיר את השכלתם בכל הקשור לתכנון אורבני על כל רבדיו. במסגרת זו רוכשים ידע אודות סוגיית איכות הסביבה, הכלכלה העירונית, תכנון נכון של עיר וכדומה.

מעבר לפאן האקטיבי בו מתנסים הסטודנטים בפרקטיקה של ממש, ישנו צורך להעשיר את הידע בחומר עיוני-היסטורי חשוב התורם להשכלתם של אלו המבקשים ללמוד את לימודי העיצוב. בתכנית הלימודים משולבים מודלים שונים, תופעות היסטוריות הנוגעות לעיצוב, ובתכניות עיצוביות שונות אשר אומצו לאורך ההיסטוריה האנושית.

למי תכנית הלימודים מתאימה?

תכנית לימודים שכזו מקפלת בתוכה אחריות גדולה. רבים מבוגרי תכניות הלימוד לבסוף בוחרים גם לעסוק בתחום זה ולמנף את עצמם כמעצבים. המון פעמים נקראים בוגרי מוסדות הלימודים הגבוהים להגיש הצעות, לעצב ולהעניק מהידע האישי שלהם ומהכישרון הרב שלהם לנראות הערים.

לצד יצירות אומנות אשר יכולות להיות חלק מאוסף פרטי או חלק מתערוכה בעלת נופח אישי, כאשר מדובר על העיצוב העירוני מדובר על יצירות אשר ניצבות במרכזי הערים בארץ, וכך הופכות לחשופות לכל. מדובר על פסלים ועיצובים המשפיעים על נראותה של העיר ושל המרחבים הציבוריים.