הבגרויות ו/או הפסיכומטרי מאחוריכם, בחרתם תחום לימודים, הגשתם מועמדות לאוניברסיטה או למכללה – והתקבלתם! אתם בדרך ללימודים גבוהים במטרה למצוא לעצמכם עיסוק לחיים או להתחיל את הקריירה האקדמית שלכם, וההתרגשות בשיאה. ומאידך, אתם מעט חוששים. יצא לכם לראות חברים שמאז שהתחילו ללמוד כבר אין להם חיים, שמשקשקים מתקופות המבחנים המאיימות ושנכשלים בקורסים ונדרשים לחזור עליהם. המרצים באוניברסיטה, כך אומרים לכם, הם לא נחמדים כמו המורים בתיכון, והאווירה הרבה יותר תחרותית ומלחיצה. לרגע תופס אתכם פיק ברכיים – האם המסלול האקדמי בכלל מתאים לכם?

רגע, תנשמו עמוק! אפשר להירגע. כן, אין ספק שלימודים גבוהים הם מאתגרים, וכוללים לא פעם קורסים קשים ומרצים קשוחים – אבל לצד זאת, אנשים רבים מספרים כיצד תקופת האוניברסיטה היתה התקופה היפה ביותר בחייהם. וגם עבורכם היא יכולה להיות כזאת – אם תכינו את עצמכם כמו שצריך עוד לפני תחילת הלימודים.

לימודים גבוהים?

לפניכם מספר טיפים שבזכותם תוכלו להגיע מוכנים ומזומנים ללימודים.

  1. הצטיידו מראש בציוד הנדרש ללימודים

זוכרים שבילדות ההורים היו הולכים אתכם לחנויות כמו "קרביץ" כדי לקנות ילקוט, קלמר, כלי כתיבה, מחברות, קלסרים וספרי לימוד? החלק הזה לא משתנה גם בלימודים גבוהים. שבוע-שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים, דאגו להצטייד בתיק נוח (כזה שאפשר לשאת בתוכו לפטופ אם אתם מתכוונים לסכם את השיעורים בלפטופ), עטים, מרקרים צבעוניים (לא תהיו סטודנטים אמיתיים בלי מרקרים), מחשבון וכל מה שנדרש. בדקו מראש אם אתם צריכים לרכוש ספרי לימוד – רבים מהם בוודאי תמצאו בספריית מוסד הלימודים, אבל לפעמים יש קורסים עבורם צריך לרכוש ספרים מסוימים.

  1. שיעורים פרטיים

קורסים רבים באוניברסיטה או במכללה מניחים שיש לכם ידע קודם או בסיסי בתחומים מסוימים, כגון מתמטיקה, פיזיקה או אנגלית. אם אתם לא רוצים למצוא את עצמכם אבודים בשיעורים ופותחים פער מול שאר הסטודנטים, מומלץ שעוד לפני הלימודים תדאגו לחזק תחומים שאתם חשים שאתם חלשים בהם, או לא זוכרים אותם טוב מספיק מאז הלימודים בתיכון. למשל, שיעורים פרטיים במתמטיקה יכולים להועיל לכם בתחומי לימוד רבים בהם ניתנים קורסי מבוא במתמטיקה, כגון ביולוגיה, כימיה או כלכלה. בעזרת שיעורים פרטיים תוכלו לרענן את זכרונכם, להגיע מוכנים לקורסים מאתגרים ולחזק את הביטחון העצמי שלכם.

  1. סיירו במוסד הלימודים וחפשו את הכיתות שתלמדו בהן

אוניברסיטה או מכללה זה לא בית ספר – לרוב מדובר בקמפוסים גדולים ומרובי בניינים וכיתות לימוד, שהניווט בהם עשוי להיות מבלבל. אחד הדברים המבאסים בתחילת שנת הלימודים הוא לפספס התחלה של שיעור כי לא מצאתם את הכיתה. כמה ימים לפני תחילת הלימודים, עשו סיור בקמפוס תוך עיון במפת המקום (אותה תמצאו באתר של מוסד הלימוד) ושננו בראש את מיקומי הבניינים, מעבדות המחשבים, הספרייה, המזכירות, הקפטריה ומקומות חשובים נוספים.

  1. התארגנו על דירה או חדר במעונות

עבור אנשים רבים, תחילת הלימודים האקדמיים מסמלת גם את היציאה מבית ההורים. בין אם אתם עוברים לדירת שותפים או למעונות של האוניברסיטה או המכללה, דאגו למצוא מקום מתאים עבורכם, לבצע את המעבר, לפרוק את הארגזים ולסדר עוד לפני ששנת הלימודים מתחילה. אתם לא רוצים שלכל הלחץ של תחילת הלימודים יתווסף לחץ של חיפוש דירה, או בלגן של מעבר דירה. זה לא כיף להתחיל את השנה בנבירה אחרי בגדים וציוד לימודי בארגזים שעוד לא הספקתם לפרוק.