מידע על הליך קבלת רישיון יועץ השקעות ומנהל תיקים

לימודי שוק ההון נחשבים לאחד ממסלולי הלימוד המעניינים והמאתגרים המוצעים כיום. לימודים אלה מושכים אליהם רבים המעוניינים לקחת חלק בתחום זה ולהתמקצע בו בסיום הלימודים. סיימת את לימודי שוק ההון במכללה האקדמית נתניה? רוצה להשתלב בשוק העבודה כיועץ השקעות ומנהל תיקים? אם כן, הנה מדריך קצר שיעשה לך קצת סדר בבלאגן ויסביר לך, צעד אחר צעד, מה עליך לעשות כדי לקבל את הרישיון המיוחל.

ההרשמה לבחינה

בוגרי לימודי שוק ההון המעוניינים לקבל רישיון יועץ השקעות ומנהל תיקים, נדרשים, כמו בוגרי מסלול שוק ההון במסגרות הלימודיות האחרות, להירשם לבחינת הרישוי מטעמה של הרשות לניירות ערך.

בחינה זו נערכת פעמיים בשנה: בחודשים יוני ויולי ובחודשים נובמבר ודצמבר (את מועדי הבחינה המדויקת תוכלו לקבל במענה הקולי המוצע מטעמו של מערך הרישוי וכן באמצעות הפרסומים השונים ברחבי הרשת). ההרשמה לבחינה זו מצריכה מכם מילוי טופס פ001 הכולל את תשלום אגרת הבחינות באמצעות כרטיס אשראי. מועד ההרשמה האחרון לבחינה הוא 21 ימים לפני יום הבחינה עצמו, שבמחזור הבחינות הקרוב.

הבחינה בדיני ניירות ערך ואתיקה מקצועית הינה בחינה שהיא בגדר חובה. בעבר ניתן היה לקבל פטור מחלקים ממנה, אולם כיום יש לבצע את הבחינה במלואה. ניתן לגשת לבחינה בשלוש בחינות יסוד, סטטיסטיקה ומימון, כלכלה ובחשבונאות ודיני ניירות ערך ואתיקה – ללא תנאים מוקדמים. לעומת זאת, כדי להירשם לבחינות המקצועיות, יש לעבור בהצלחה את הבחינה בדיני ערך ואתיקה מקצועית וגם לעבור בהצלחה או לקבל פטור משלוש בחינות היסוד. ניתן להירשם לכל הבחינות האלו באותו המועד. הנושאים בבחינות אלו מופיעים בפרק הסילבוס באתר הבחינות ומפורטים בתקנון. מומלץ לקרוא זאת בעיון לפני שניגשים לבחינה.

ביטול או דחיית ההרשמה לבחינה

לא ניתן לדחות מועד של בחינה באופן עצמאי, אלא כן הנבחן נרשם לבחינות היסוד ולבחינות המקצועיות ולא עבר אחת מהן או כמה מהן. במידה וכך קרה, יוכל הנבחן לדחות את הבחינה למועד אחר, לפי בחירתו. במידה ונבחן נרשם לבחינה אך לא השתתף בה, תיבחן זכותו לקבל החזר מלא או חלקה מתשלום אגרת הבחינה, כל זאת בהתאם לכללים שפורסמו על ידי הרשות.

קבלת ציון הבחינה והגשת ערעור

ניתן לראות את ציוני הבחינות באתר מח 10, ובמקביל בהודעת SMS, הנשלחת לכל נבחן. לנבחן שקיבל ציון של 60 ומעלה, תופיע המילה "עבר" בציון, ואילו לנבחן שנכשל יופיע הציון המלא. מי שנכשל בבחינה (קיבל מתחת ל – 60) יכול להגיש ערעור באמצעות טופס פ003, המופיע באתר. הגשת הערעור כרוכה בתשלום. לא ניתן להגיש ערעור לאחר תקופה של 30 יום ומעלה ממועד קבלת הציון. במידה והוחלט לקבל את הערעור ונקבע לנבחן ציון גבוה מ – 60, יקבל הנבחן חזרה את דמי אגרת הערעור ששילם.

הבחינות לקבלת רישיון יועצי השקעות ומנהלי תיקים מטעמה של הרשות לניירות ערך מנוהלות ומתופעלות על ידי חברת מח 10, המפרסמת באתר החברה את כל המידע הנדרש לנרשמים, לרבות מענה לשאלות שונות בנושא, שכדאי לקחת בחשבון לפני ההרשמה.